Zmiana klimatu a psychika

Jak zmiana klimatu wpływa na nasze zdrowie? Nie uwierzycie!

Rozkojarzenie, stres, depresja – jak twierdzą naukowcy, to mogą być skutki zmieniającej się pogody. Według najnowszych badań istnieje współzależność między naszym zdrowiem psychicznym a globalną zmianą klimatu. Jak to możliwe? Co wspólnego ma jedno z drugim?

Z raportu „“Mental Health and our Changing Climate” (zdrowie psychiczne i nasz zmieniający się klimat) wynika, że globalne ocieplenie wpływa negatywnie nie tylko na temperaturę powietrza, uprawy czy różnego rodzaju kataklizmy. Zmiana klimatu oddziałuje również na naszą psychikę. 

Katastrofy, a samobójstwo 

Według raportu National Geographic, w 2014 roku na naszej kuli ziemskiej miało miejsce 14 ekstremalnych wydarzeń pogodowych. Między innymi huragan na Hawajach, ulewne deszcze we Francji i Nowej Zelandii czy susza w Afryce Wschodniej. Ich skutkami była śmierć wielu osób. Ludzie po przeżyciu takich kataklizmów, stracie bliskich, majątku czy nawet własnych obrażeń, są narażeni na długotrwały uraz psychiczny. Po huraganie z 2005 roku, 1 na 6 osób, które przeżyły, miała zaburzenia stresu pourazowego. Ponad połowa miała depresję, myśli samobójcze, wahania nastroju i stany lękowe. Większość katastrof ekologicznych spowodowanych jest działalnością człowieka, która wpływa na zmianę klimatu. 

Gorąca pogoda, a agresja

Badania pokazują, że wzrost przestępstw notuje się wraz ze wzrostem temperatur powietrza. W związku z tym, gorąco wpływa na agresję wśród ludzi. „Niepokój” związany z upałem może przytłoczyć, szczególnie ludzi, którzy już wcześniej mieli jakieś problemy z psychiką. 

Przeprowadzka, a utrata tożsamości

Ze względu na topnienie lodowców, podniesienie stanu wód czy wysuszenie ziem, niektóre obszary nie będą nadawać się do zamieszkania. Ludzie będą musieli przesiedlić się w poszukiwaniu dogodniejszych warunków życia. Zmiana miejsca wegetacji może doprowadzić do stanu poczucia spustoszenia i utraty.  Każdy z nas odczuwa potrzebę przynależności, a ta związana z „domem” jest najsilniejsza. Łączy się z poczuciem bezpieczeństwa, stabilności i tożsamości. Ponoć to uczucie wiąże się także z większym zadowoleniem z życia, szczęściem i optymizmem. Ludzie, którzy zmuszeni są do opuszczenia swoich rodzinnych stron tracą pewne więzi społeczne i czują się bardziej zagrożeni, co również wpływa na ich zdrowie psychiczne.

Źródło: huffingtonpost.com
fot. Instagram @greenlandpioneer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1131 More posts in Publicystyka category
Recommended for you
Krzysztof Gojdź chce sprowadzić uchodźców do Polski. Kto to będzie?
Krzysztof Gojdź chce sprowadzić uchodźców do Polski. Kto to będzie?

20 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji doktor Krzysztof Gojdź zdradził na Facebooku,...