slonce2 - sporteuro

Jak uchronić się przed promieniowaniem UV?

slonce1 - sporteuroPromieniowanie słoneczne jest najważniejszym czynnikiem kształtującym klimat Ziemi. Co ważne, ma także istotny wpływ na człowieka. Potrafi pozytywnie oddziaływać, ale może być także bardzo szkodliwe w momencie, gdy się go nadużywa. Aby ograniczyć skutki działania nadmiernej ilości promieniowania, człowiek powinien używać środków ochronnych.

Promieniowanie słoneczne dzieli się standardowo na trzy pasma: UV-A, UV-B oraz UV-C. UV-C jest całkowicie a UV-B częściowo pochłaniane przez ozon. UV-A zaś jest minimalnie pochłaniane przez atmosferę. W związku z tym promieniowanie, które dociera do człowieka składa się z UV-A i UV-B. Na jego działanie najbardziej narażone są skóra i oczy. Większość promieniowania wnika w tkanki skóry. UV-B można znaleźć jedynie w naskórku, ale już UV-A przenika aż do skóry właściwej.

Podstawową reakcją skóry na promieniowanie słoneczne jest jej różowienie czy nabieranie rumianych kolorów. Natychmiastowa zmiana koloru skóry nie jest trwała i w ciągu kilku godzin znika. Ważne jest, że gwałtowne i długotrwałe jednorazowe zażywanie kąpieli słonecznych może powodować do ostrych oparzeń. Ryzyko związanie ze szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego wynika z faktu, że jest ono niewidzialne i nie odczuwalne dla skóry. Pieczenie i ból pojawiają się dopiero wtedy, gdy skóra już została uszkodzona. Dlatego należy sobie i innym nieustannie uświadamiać istnienie tego zagrożenia.

Najważniejszym sposobem ochrony jest ograniczanie czasu przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia. Dotyczy to przede wszystkim okresu letniego, kiedy to w godzinach między 11 a 16 słońce jest najsilniejsze. Dla zdrowej osoby bezpieczne jest przebywanie na słońcu bez ochrony przez maksymalnie 15 minut. Wychodząc na słońce, należy ubierać się w odzież z grubszych, gęstych, ciemnych tkanin, z długimi rękawami i nogawkami. Na głowę zakładać czapkę z daszkiem lub kapelusz. Jednak ciemne ubrania także nie pozwalają zbyt długo wytrzymać, gdyż robi się po prostu gorąco. Zwłaszcza na plaży, kiedy jesteśmy w kostiumach kąpielowych należy pamiętać, że nawet najsilniejsze kremy i mleczka z filtrami UV chronią skórę, jednak nigdy w 100%. Dlatego smarowanie należy regularnie powtarzać i mimo stosowania filtrów unikać długotrwałego przebywania na ostrym słońcu. Należy ponawiać smarowanie co godzinę, ponieważ substancje chroniące wycierają się, spływają z potem itd. Zawsze należy się ponownie posmarować po kąpieli, nawet jeśli dany produkt reklamowany jest jako „wodoodporny”.slonce2 - sporteuro

Nie wolno także zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych, ale tylko z odpowiednim filtrem UV. Pamiętajmy, że okulary przeciwsłoneczne bez odpowiedniego filtru UV szkodzą bardziej niż brak okularów. Powodują bowiem rozszerzenie źrenic, przez które do wnętrza oka dociera więcej promieni UV uszkadzających tkankę oka. Warto wybierać takie okulary, aby ich oprawki z boku były również zabudowane. Gdy będziemy stosować się do wszystkich tych reguł, urlop na pewno będzie udany i obejdzie się bez żadnych poparzeń.

Anna Matysek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ