Jak przygotować się do jazdy na stoku?

zima tekst life4styleZimowe szaleństwo ogarnia Cię z każdą chwilą, urlop zaklepany, noclegi zamówione i nagle orientujesz się, że zawartość Twojej szafy nie ma nic wspólnego ze strojem narciarskim, a twoja wiedza w tym temacie ma znaczące braki. Głowa do góry, zaraz będziesz ekspertem stokowego stylu!

Zacznijmy od najważniejszego elementu – kombinezonu. Przy jego wyborze kieruj się przede wszystkim funkcjonalnością, a rygory modowe stawiaj na drugim miejscu. Obecnie nie spotkamy się w sklepie już raczej z kombinezonami jednoczęściowymi. Kurtki i spodnie występują oddzielnie, co pozwala na dowolne łączenie produktów różnych marek w najrozmaitszych kolorach i wzorach.

Dobrej jakości kurtka narciarska powinna mieć tak zwaną membranę, która pozwoli Twojemu ciału oddychać przez materiał podczas wysiłku, a dodatkowo uczyni kurtkę wodoodporną. Kolejnym wyznacznikiem jest fartuch przeciwśnieżny. Kurtka w niego wyposażona zabezpiecza przed śniegiem, który mógłby dostać się za plecy podczas upadku. Jej dodatkowym atutem będzie zatrzymywanie ciepła. Zwróć też uwagę na zamki wentylacyjne rozpinane pod pachami, gdyż pozwala to na szybkie uregulowanie temperatury ciała. Ważne też, aby kurtka miała specjalną kieszeń na karnet, umieszczoną w rękawie, co pozwoli na niewyjmowanie go za każdym razem gdy mijasz bramki. Przyjrzyj się też mankietom kurtki – powinny być regulowane.

Jeśli chodzi o spodnie, materiał nie musi być tak oddychający jak w kurtce, powinien być jednak bardziej wodoszczelny. Dokładnie obejrzyj szwy i sprawdź, czy są podklejone. Najlepszy fason spodni to taki z lekko podwyższonym stanem i z odpinanymi, regulowanymi szelkami. Dużym atutem będą umiejscowione pod kolanami wywietrzniki. Pamiętaj też, że fartuchy przeciwśnieżne spodni muszą dobrze dopasowywać się do butów narciarskich.

Kolejnym ważnym elementem odzieży narciarskiej jest bielizna termoaktywna. Zwykła bielizna kompletnie nie sprawdzi się pod strojem z membrany i obniża znacznie jej działanie. Dobrze dobrana bielizna narciarska musi być oddychająca. Jej istotnym składnikiem jest tak zwana srebrna nić, która skutecznie niweluje nieprzyjemny zapach potu oraz posiada właściwości bakteriostatyczne. Ponadto bielizna termoaktywna zapewni Ci  znacznie większy komfort ruchów, dzięki temu, że tworzy coś na kształt „drugiej skóry” i pracuje razem z ludzkim ciałem.

Szykując się na śnieżne szaleństwo nie możesz zapomnieć o ciepłych i nieprzemakalnych rękawicach. Przez zakupem, upewnij się, że masz w nich pewny chwyt i że posiadają one dodatkowe wzmocnienia w okolicach śródręcza i palców.

Istotne w wyborze są także skarpetki. Szukaj modeli bezszwowych, docieplonych dodatkowo na palcach i piętach. Powinny być wyposażone w specjalną amortyzującą wkładkę w miejscu goleni i podbicia oraz ściągacz na śródstopiu, który będzie zapobiegał przemieszczaniu się skarpet.

Warto zaopatrzyć się także w kominiarkę lub czapkę, wykonaną z polaru z membraną windstopper. Zapewni ona całkowitą ochronę od wiatru, a jednocześnie zachowa pełną oddychalność. Dobrze też zastanowić się nad zakupem wielofunkcyjnej chustki Buff, wykonanej z oddychającej mikrofibry, która może spełnić funkcję szalika, opaski na głowę czy maseczki chroniącej usta przed wiatrem.

Dominika Dębicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ