Buty skórzane

Jak dbać o skórzane buty?

Odpowiednia pielęgnacja obuwia skórzanego pozwoli korzystać z nich przez długie lata. Do najpopularniejszych środków, przeznaczonych do dbania o buty ze skóry należą: impregnaty, kremy czyszczące oraz pasty. W przypadku wątpliwości co do wyboru najodpowiedniejszego środka pielęgnującego do konkretnego rodzaju materiału, wystarczy poradzić się sprzedawcy w sklepie obuwniczym.

Impregnat do butów skórzanych

Impregnaty do butów to preparaty, które zostawiają na skórze ochronną warstwę zapobiegającą przed wilgocią, osiadaniem kurzu i błota, a jednocześnie nie blokującą przepływu powietrza. Wystarczy czyste i suche obuwie spryskać impregnatem i poczekać, aż produkt się całkowicie wchłonie. Preparaty do pielęgnacji można dostać w każdym sklepie z butami skórzanymi, takim jak salon Wittchen. Impregnatem najlepiej spryskać nowo zakupione obuwie, co ułatwi ich późniejsze czyszczenie.

Czyszczenie butów

Czyszczenie mocno zabrudzonych butów, np. błotem, najlepiej zacząć od usunięcia zanieczyszczeń lekko zwilżoną szmatką. Po myciu obuwie musi całkowicie wyschnąć. Następnie nakłada się renowator, czyli specjalny krem do butów. Produkt jest bezbarwny, dlatego można go stosować na różne kolory skór. Kremy najczęściej produkowane są na bazie pszczelego wosku. Pozwalają one oczyścić buty z brudu i tłuszczu oraz zapewniają odżywianie materiału z jakiego zostało wykonane obuwie, nie niszcząc jednocześnie jego delikatnej struktury.

Pasty do butów skórzanych

Pasty do butów najlepiej używać razem z czyścikiem z delikatnej gąbki lub miękkiego włosia. Preparat należy wcierać w obuwie okrężnymi ruchami. Do pastowania obcasów lub brzegów buta można użyć starej szczoteczki do zębów. Po około 2 godzinach należy dokładnie wypolerować skórę szczotką o miękkim włosiu lub gąbką.

Przechowywanie i suszenie skórzanych butów

Przemokniętego obuwia pod żadnym pozorem nie można suszyć na kaloryferze. Może to spowodować zniekształcenie materiału lub odbarwienia. Do mokrych butów najlepiej włożyć zwykłą gazetę, która powoli wchłonie wilgoć. Skórzane obuwie powinno się przechowywać w drewnianych prawidłach, które zachowują oryginalną formę buta i zapobiegają nieestetycznym odgnieceniom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ