HANDMADE NA ŚWIECIE

handmadeProdukty ręcznie robione nie tylko budzą zachwyt i podziw oglądających, lecz także odsłaniają przed nimi całkiem nieznany świat. Potocznie ,,handmade” określa się jako własnoręczne dzieło wykonane różnymi, ale prostymi technikami.

,,Sztuka handmade wykorzystywana jest na całym świecie jako pretekst do integracji kultur, środowisk i społeczności, a przede wszystkim wspierania mieszkańców najbiedniejszych krajów. W Stanach Zjednoczonych istnieją organizacje pozarządowe, które rozwijają i wspierają twórców dzieł ręcznych. Doradzają im na wszystkich płaszczyznach w kwestii marketingu, sprzedaży oraz zasad biznesu, tak aby ich twórczość stała się prawdziwym źródłem dochodu. Istnieje wiele projektów rozpowszechniających idee handmade. Praca nad pierwszym projektem Rectangle 6X9 w tej dziedzinie ruszyła w 2004 roku i trwa do dnia dzisiejszego. Uczestnicy tego programu robią na drutach koce w wielkości 6 na 9 cali dla amerykańskich żołnierzy przebywających w szpitalach, po to by ocieplić zarówno ich ciała i dusze.

Kolejnym nadzwyczajnym projektem propagującym tę działalność artystyczną jest „Journey Forever.” Pomysłodawcami tego przedsięwzięcia są Midori Hiraga i Keitha Addison, którzy podróżują po najbiedniejszych regionach Afryki i Azji, prowadząc szkolenia dla szkół i lokalnych społecznych z handmade’u oraz recyklingu. Instruują ludzi, jak zrobić z kartonu dom, inkubator (dla kurcząt), meble oraz jak wykorzystywać surowce i śmieci w życiu codziennym, oszczędzając przy tym energię, opał i pieniądze.    ID-100136368

W rzeczywistości istnieją setki projektów związanych ze sztuką handmade. Ich celem jest poprawa sytuacji materialnej mieszkańców Indii, Nepalu, Pakistanu oraz Ruandy. Jako przykład takich działań można podać projekt Sammunat Nepal. Liderzy tej kampanii założyli sklep internetowy, w którym sprzedają ręcznie wytwarzaną biżuterię, ubrania i przedmioty codziennego użytku. Te cudowne dzieła wykonują własnoręcznie nepalskie kobiety, które doświadczyły przemocy domowej lub pracowały w seksbiznesie. Jest to dla nich próba zdobycia finansowej niezależność, która pomogłaby im zacząć żyć od nowa.

Z kolei Stowarzyszenie Lukare z Ouagadougou (Burkina Faso) promuje rozwój afrykańskiej kultury i sztuki, a co więcej zajmuje się sprzedażą dzieł afrykańskich artystów. W ślad za tymi działaniami powstał także południowoafrykański program „The New Basket Workshops” polegający na nauczaniu zamieszkałej społeczności wyplatania i sprzedaży koszy.

Sztuka handmade także rozwija się powoli w Polsce. Twórcami tego współczesnego rękodzieła mogą być zarówno absolwenci artystycznych szkół wyższych, jak i samouki – czyli każdy z nas.  

Anna Tłustochowicz, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ