Fitness w ciąży

ciaza1 sporteuroZajście w ciążę to dla większości kobiet jedna z najszczęśliwszych chwil w życiu, bo przecież to początek drogi do wychowania własnego, ukochanego berbecia. Brak ruchu, ciągłe podjadanie i próbowanie rozmaitych dań, może doprowadzić je do stanu, z którego będą musiały po porodzie bardzo długo wychodzić – a przecież kobieta chce być piękna zawsze! Oto kilka porad jak zdrowo ćwiczyć w ciąży.

Przede wszystkim trzeba powiedzieć jasno: stan ciąży w niczym nie przeszkadza ćwiczeniom fizycznym. Oczywiście istnieje lista warunków, które nie pozwolą Ci podejmować się fitnessu. Zapomnij o treningach, jeśli:

– jesteś chora na cukrzycę

– chorujesz na niedokrwistość ciężarnych dużego stopnia

– zdiagnozowano choroby serca, które są związane z twoją wydolnością

– chorujesz na choroby nerek z nadciśnieniem i zaburzeniami funkcji

– zachodzi przedwczesna czynność skurczowa

– doszło do ciężkiej hipotrofii płodu

– stwierdzono u ciebie nadciśnienie tętnicze, które jest spowodowane ciążą

– dochodziło do krwawień podczas ciąży

– chorujesz na niewydolność ciśnieniowo-szyjkową

– doszło do infekcji i przeziębień, przebiegających z gorączką

– dolegają ci ciężkie formy gestozy ciążowej

– zdiagnozowano ciążę bliźniaczą

– stwierdzono wielowodzie lub małowodzie

Takie przypadki się zdarzają, jednak większość kobiet przechodzi cały cykl prawidłowo i bez powikłań, a więc jest zdolnych do zadbania o swoje ciało ćwiczeniami fizycznymi, a mogą one wiele wskórać!

Oprócz spalenia odkładającego się tłuszczu, konkretne ruchy gimnastyczne pomagają w pozbyciu się lub zmniejszeniu bóli spowodowanych ciążą. Dodatkowo ćwiczenia pomogą ci między innymi w: zapobieganiu i zmniejszeniu obrzęków, zapobieganiu żylakom, lepszym spaniu, przeciwdziałaniu zaparciom, a co najważniejsze – przyczynią się do łatwiejszego przebiegu porodu. Podstawowym treningiem ułatwiającym przyjście niemowlęcia na świat są treningi Kegla. Polegają one na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu przez 8-10 sekund w sekwencjach po 5 razy (na początku – za czasem nawet 25 powtórzeń). Pomagają one również w problemach nietrzymania moczu i hemoroidach.

Zanim zaczniesz uprawiać ćwiczenia wymagające większego wysiłku, pamiętaj o dobraniu odpowiedniego stroju, który nie będzie krępował twoich ruchów, ani zbytnio uciskał twojego ciała.

Jeśli chodzi o bóle kręgosłupa, to przede wszystkim w grę wchodzą zajęcia z jogi. Oczywiście nie należy do nich podchodzi bez uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Taka forma aktywności nie tylko wzmacnia ciało, ale również uspokaja psychicznie i uczy prawidłowych nawyków oddychania. Odpowiednio uprawiana gimnastyka, stretching lub pilates mogą dać podobne efekty.ciaza2 sporteuro

Ale co z najważniejszym kobiecym problemem, czyli nadwyżką odłożonego tłuszczu? Najlepiej zacząć od najzwyklejszego… spacerowania. Dzięki temu nie dość, że spalisz kalorie, to jeszcze się dotlenisz i zrelaksujesz. Oczywiście nie chodzi o zbytnie przeciążanie organizmu, więc dostosuj tempo oraz odległość do swoich potrzeb. Następny element zdrowego ruchu to pływanie. Zmniejsz na chwilę działanie grawitacji, wejdź do basenu i poczuj jak lekka jesteś. Dzięki ćwiczeniom wodnym odciążysz zmęczone stawy i jednocześnie rozruszasz każdy element swojego układu mięśniowego oraz kostnego. Najlepiej jest pływać żabką i na plecach Dodatkowo możesz skorzystać z przyrządów dostępnych na każdej siłowni. Nie bój się używać maszyny eliptycznej, bieżni, czy roweru treningowego.

Oczywiście wykluczone jest aktywne uczestniczenie w sportach, które mogą powodować nadmierne wstrząsy, czy upadek. Zapomnij więc o grach zespołowych, jeździe na nartach, wspinaczce, jeździe na rowerze, snowboardzie, surfingu, nurkowaniu czy jeździe konnej. To bardzo ważne, aby z powodu uprawiania sportów nie wpłynąć negatywnie na przebieg ciąży. Jogging dozwolony jest jedynie dla doświadczonych biegaczek.

Pamiętaj, że kobiety niećwiczące podczas ciąży stają się z każdym miesiącem coraz bardziej ociężałe i mniej sprawne fizycznie. Ponad to dzieci kobiet systematycznie trenujących w tym czasie są szczuplejsze! Jeśli więc jesteś jedną z tych szczęśliwych kobiet, bierz się od razu za ćwiczenia. Oczywiście po skonsultowaniu swojej sytuacji z lekarzem.

Mateusz Śmigielski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ