Dieta niskoglikemiczna

dieta duze sporteuroObecnie należy do najpopularniejszych i najchętniej stosowanych diet. Opiera się na wartości indeksu glikemicznego, który jest zawarty w spożywanych przez nas produktach. Dieta niskoglikemiczna pozwoli ci zrzucić zbędne kilogramy i cieszyć się nową sylwetką bez efektu jo-jo.

Indeks glikemiczny

Zadajecie sobie pytanie, co to właściwie jest indeks glikemiczny? To wskaźnik zawartości cukru w produkcie węglowodanowym. Innymi słowami, wartość IG określa wzrost glukozy we krwi, po spożyciu danego produktu. Można to wyjaśnić w prosty sposób. Kiedy coś jemy, dostarczamy do krwi glukozę – czyli węglowodan należący do cukrów prostych. Jest on niezbędny, jednak gdy w naszym organizmie mamy nadmiar glukozy, zostaje ona magazynowana w postaci tłuszczów. Prawidłowy poziom cukru utrzymuje hormon – insulina.

Podsumowując, glukoza jest dla nas niezbędna, jednak nie należy przekraczać jej poziomu. Właśnie dlatego, spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym nie doprowadzi do nadwagi, ale dodatkowo spowoduje, że zrzucimy zbędne kilogramy, ponieważ organizm zacznie korzystać z rezerw tłuszczu.

Zasady dietydieta2 duze sporteuro

Dieta niskiego indeksu glikemicznego polega głównie na zmianie nawyków żywieniowych. Pozwala skutecznie schudnąć, jednak trzeba poświęcić na to więcej czasu, ponieważ tracimy około 1-2 kilogramów tygodniowo. Największym zaś plusem jest to, że nie głodujemy, a produkty przez nas spożywane są smaczne! Nie towarzyszy nam również uczucie zmęczenia i osłabienia, jak często zdarza się przy innych dietach. Stosując dietę niskoglikemiczną uczymy się jakie produkty można ze sobą łączyć i co jest dla nas odpowiednie. Głównym założeniem jest komponowanie posiłków o możliwie najniższym indeksie glikemicznym. Nie powinniśmy jeść produktów, które mają IG powyżej 50. Wartość wskaźnika możemy sprawdzać według specjalnie przygotowanych tabel.

Dieta składa się z dwóch faz:

I.  Przywracanie prawidłowej wagi ciała (chudnięcie).

II. Utrzymanie prawidłowej wagi ciała.

Jemy 3 posiłki dziennie, w tym 2 węglowodanowe i 1 tłuszczowy. Musimy pamiętać o odstępach między posiłkami. Po węglowodanowym odczekujemy przynajmniej 3 godziny, a po tłuszczowym 4. Owoce możemy jeść, ale na czczo, rano przed śniadaniem (do 400g). Białka spożywamy adekwatnie do naszej wagi, np. 50 kg/50 g białka. Należy unikać wszystkich dań przygotowanych z użyciem: mąki pszennej, masła, bułki tartej, cukru, karmelu i skrobi modyfikowanej. Węglowodany spożywamy według tabeli indeksu glikemicznego. Do każdego posiłku, należy zjeść tyle warzyw ile ważył cały posiłek. Między posiłkami spożywamy napoje, nigdy w trakcie.

Przykładowy jadłospis:

Śniadanie: makaron razowy ze startym pieczonym jabłkiem, serem białym chudym, cynamonem i kefirem; sałatka: marchewka, zielony ogórek, pęczek rzodkiewek, cebulka dymka, świeży koperek; sos: odtłuszczony jogurt lub kefir, sok z cytryny, drobno zmielony biały pieprz, sól.

Obiad: smażona ryba panga, następnie zapiekana z żółtym serem; fasolka szparagowa; sałatka: jajka ugotowane na twardo, por, majonez Kielecki, natka pietruszki, ostra papryka, sól, pieprz.

Kolacja: ciecierzyca z pieczarkami i sosem pomidorowym; gotowane brokuły.

Dieta indeksu glikemicznego może nie sprawi, że schudniemy błyskawicznie. Ale na pewno zrzucimy zbędne kilogramy, zyskamy zdrowe nawyki żywieniowe i nie będziemy musieli się zmagać z efektem jo-jo. Do tego, możemy chudnąć i zapomnieć o głodówkach, niesmacznych potrawach i złym samopoczuciu. Jedzenie również ma być dla nas przyjemnością!

Joanna Łuszczykiewicz, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ