Czy Twoja pościel żyje własnym życiem? To możliwe, więc zmieniaj ją regularnie. Sprawdź dlaczego

Regularna zmiana pościeli jest konieczna, by móc cieszyć się komfortowym i zdrowym snem. W łóżku spędzamy znaczną część swojego życia, dlatego warto zadbać o to, aby miejsce do spania było zawsze czyste i świeże. Na jakość snu i samopoczucie w ciągu dnia w niemałym stopniu przekłada się to, w jakich warunkach śpimy. Systematyczna wymiana pościeli i jej częste wietrzenie to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, które warto wykonywać niezależnie od pory roku.

Czym grozi rzadkie zmienianie pościeli?

Złuszczający naskórek w połączeniu z kosmetykami i potem to wszystko to, co stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii i roztoczy żyjących w naszym łóżku. Roztocze kurzu domowego to niewidoczne gołym okiem mikroskopijne pajęczaki, które głównie żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim. Idealnym otoczeniem dla roztoczy jest wilgotne (np. w wyniku pocenia) i ciepłe środowisko, czyli poduszki, kołdry, materace. I to właśnie w tym miejscach jest ich najwięcej.

Odchody roztoczy są niebezpiecznymi dla zdrowia alergenami powodującymi liczne reakcje alergiczne.

Alergia na roztocze kurzu domowego to najczęściej występująca alergia w Polsce, która jest szczególnie trudna do opanowania. Alergeny produkowane przez roztocze podczas oddychania dostają się do górnych dróg oddechowych powodując m.in. kaszel, katar, duszności, swędzenie całego ciała, zmiany skórne, a nawet astmę. Roztoczy jest aż 10 razy więcej w łóżku niż w kurzu domowym, dlatego niedostateczne dbanie o higienę, brak wieczornego prysznica i zbyt rzadka wymiana pościeli nie tylko negatywnie odbije się na naszym zdrowiu, ale i znacząco pogorszy komfort naszego snu. Nie zmieniając pościeli przez kilka miesięcy, na własne życzenie fundujemy sobie sen we własnych wydzielinach i opadach naskórka, którym to żywią się te szkodliwe pajęczaki.

Jak uchronić się przed roztoczem?

Roztocza kurzu domowego nie da się całkowicie wyeliminować, ale można znacząco ograniczyć ich ilość i rozwój. Nasza pościel powinna być wymieniana na świeżą nie rzadziej niż raz w miesiącu. Jeśli mamy tendencję do nadmiernego pocenia lub problemy zdrowotne, pościel należy wymieniać jeszcze częściej. Pościel najlepiej prać w pralce automatycznej w temperaturze minimum 60 st. C. Taka temperatura pozwala na skuteczne zabicie wszystkich drobnoustrojów.

W walce z roztoczami i bakteriami pomoże również regularne wietrzenie pościeli. Jest to bardzo ważny zabieg higieniczny poprawiający jakość naszego snu, który można przeprowadzać niemal codziennie, jednak najlepsza pogoda do wietrzenia to suchy, słoneczny i mroźny dzień. Wietrzenie pozwala na zabicie bakterii, w tym roztoczy, a wygrzane na słońcu poduszki i kołdra ładnie i świeżo pachną.

Na nieużywaną pościel i materace można dodatkowo założyć specjalne antyalergiczne pokrowce, które stanowią dodatkową barierę dla roztoczy kurzu. W celu wyeliminowania roztoczy nie tylko tych znajdujących się na kołdrze, ale i z otoczenia pomogą specjalne oczyszczacze powietrza dla alergików.

Kołdry antyalergiczne i antyroztoczowe

Alergia na roztocza na pewno będzie mniej uciążliwa dzięki specjalnym kołdrom antyalergicznym i antyroztoczowym, które za sprawą specjalnej technologii nie powodują przedostawania się mikroorganizmów do jej wnętrza. Kołdry antyalergiczne najczęściej wykonane są z wełny, włókien syntetycznych (np. poliestru silikonowego) lub z wysokiej jakości puchu gęsiego. Wełna posiada specjalne właściwości, które powodują, że kurz nie osiada na niej tak często, jak w przypadku innych rodzajów wypełnień. Kołdry puchowe wykonane z puchu gęsiego są bardzo lekkie, trwałe, a specjalna formuła Allerguard, która jest przyjazna alergikom, nie pozwala na wnikanie roztoczy oraz innych alergenów do wnętrza kołdry.

Przed zakupem pościeli dla alergika zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem Jaką kupić pościel dla alergika?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

272 More posts in Uroda category
Recommended for you
Ania Lewandowska też miała blond włosy
Ania Lewandowska też miała blond włosy! Zobaczcie jej dawne zdjęcie!

Robert Lewandowski kilka dni temu przefarbował swoje ciemne włosy. Piłkarz zdecydował się na siwy blond....