Czarna, zielona czy biała – którą herbatę dziś wybierzesz?

Zaraz po wodzie jest drugim najpopularniejszym napojem na świecie. Również w naszym kraju pije się ją bardzo często. Najwięcej Polaków wybiera herbatę czarną, jednak coraz częściej decydujemy się również na jej zieloną lub białą odmianę. Poznaj właściwości różnych rodzajów herbat i zastanów się, którą wybierzesz następnym razem.

Źródło: www.curejoy.com

Herbata czarna

Polacy najczęściej wybierają ten rodzaj herbaty. Produkuje się ją z liści Camelli sinensis. Dzięki temu, że jest poddawana procesowi fermentacji ma dość mocny, wyrazisty smak. Herbata czarną cechują silne właściwości pobudzające, gdyż zawiera teinę mającą bardzo zbliżone właściwości do kofeiny (jeden kubek tego napoju, to około 50 mg teiny). Dlatego jest idealnym napojem, jeśli mamy przed sobą dużo nauki lub musimy być efektywnie funkcjonować po nieprzespanej nocy. Polecana jest również podczas dolegliwości żołądkowych, gdyż hamuje rozwój bakterii. Czarna herbata niweluje ryzyko wystąpienia chorób serca i nadciśnienia. Badania również wykazały, że obniża poziom złego cholesterolu LDL, a nieznacznie podwyższa korzystne dla organizmu frakcje dobrego cholesterolu HDL.

Jednak zbyt częste picie czarnej herbaty (powyżej 4-5 kubków dziennie) może wywołać przyspieszenie bicia serca (tachykardia), zawroty i bóle głowy, rozdrażnienie, wymioty, biegunkę, bezsenność oraz zgagę. Również uważać powinny osoby cierpiące na anemię, gdyż napój ten dzięki zawartości polifenoli utrudnia przyswajanie żelaza. Nie poleca się go u osób zmagających się z zespołem jelita drażliwego.  

Herbata zielona

Liście zielonej herbaty nie są poddawane fermentacji, dlatego jest ona dość delikatna w smaku. Napój ten zawiera bardzo wiele cennych składników. Należą do nich m.in. polifenole w tym garbniki oraz katechiny ich zadaniem jest „wymiatanie” z naszego organizmu wolnych rodników, które są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów oraz starzenie się organizmu. Również zawiera teinę (jednak w mniejszej ilości niż czarna herbata), witaminy A, B, C oraz E, a także mikroelementy m.in. potas, wapń, miedź i cynk. Wykazano, że stanowi profilaktykę w chorobie Alzhaimera, demencjach starczych oraz chroni przed rakiem. Jest często wykorzystywana w kosmetologii, gdyż opóźnia procesy starzenia (antyoksydacyjne właściwości). Preparaty z zieloną herbatą polecane są również osobom z tłustą skórą i licznymi wykwitami trądzikowymi ze względu na działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz ściągające.

Herbata biała

Jest najdroższym i najbardziej cenionym rodzajem herbaty. Zawiera bardzo dużo dobroczynnych składników, gdyż zalicza się ją do najmniej przetwarzanych herbat podczas procesu produkcji. Poddawana jest procesowi fermentacji tylko w ok. 10-15%. Podczas suszenia liście i pąki nadają herbacie biało-szarą barwę, dlatego nazywa się ją „białą”. Ma też bardzo delikatny smak oraz aromat. Jest cennym źródłem antyoksydantów, a także witaminy C, dlatego poleca się ją podczas rekonwalescencji i przeziębień. Przyczynia się również do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, zmniejsza niekorzystny cholesterol LDL, chroni serce, układ krwionośny i kostny. Również pozytywnie wpływa na skórę, gdyż hamuje rozkład białek (kolagenu i elastyny) odpowiedzialnych za utrzymanie gładkiej, sprężystej i elastycznej skóry. Również nie ma tak pobudzających właściwości jak dwie „poprzedniczki”. Wiele osób mówi, że filiżanka tego napoju pomaga im się zrelaksować.

_______________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ