Postaw na cytrusy

Zbliżają się Święta, a wraz z nimi nadchodzi sezon na cytrusy. Są pyszne, soczyste i pełne dobroczynnych składników, a ich zapach unosi się w całym domu. Znane są z tego, że zwiększają również odporność organizmu na przeziębienia. Poznaj inne zalety jedzenia słonecznych owoców.

Źródło: ferret-plus.com

Pomarańcze mają duże ilości kwasu askorbinowego, który nie tylko zwalcza przeziębienia, ale również niszczy reaktywne formy tlenu odpowiedzialne za powstawanie reakcji nowotworowych. Zjedzenie jednej średniej wielkości pomarańczy pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę substancję. Najlepiej jeść owoc z białą skórką, czyli z albedo, które zawiera witaminę P, ułatwiającą przyswajanie kwasu askorbinowego. Pomarańcze świetnie nawadniają organizm, gdyż zawierają w miąższu duże ilości wody. Obfitują w beta karoten, który pozytywnie wpływa na system immunologiczny oraz narząd wzroku. Oprócz tego mają również potas, sód, wapń, żelazo i miedź, a także witaminy PP, E, P oraz te z grupy B. Tiamina, ryboflawina, niacyna oraz pirydoksyna usprawniają pracę mózgu. To one są odpowiedzialne za dobrą pamięć, koncentrację oraz jasność umysłu.    

Mandarynki nazywa się młodszymi siostrami pomarańczy. Jako jedyne z cytrusowej rodziny bogate są we flawonoid − nobiletynę, która m.in. ułatwia odchudzanie, gdyż zapobiega odkładaniu się tłuszczu w wątrobie poprzez wpływ na geny odpowiedzialne za spalanie nadmiaru kalorii oraz gromadzenie się niepotrzebnego tłuszczu. Nobiletyna zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, miażdżycy naczyń krwionośnych oraz chorób serca czy udaru. Mandarynki są niskokaloryczne, jedna „kulka” to tylko 34 kalorie. Owoce dzięki zawartości kwasów cytrynowych i jabłkowych poprawiają trawienie oraz hamują powstawanie niektórych bakterii. Oprócz tego obfitują w witaminy A, B oraz C.

Grejpfruty są gorzkie dzięki zawartej w nich naringeninie, która oprócz właściwości przeciwnowotworowych, pozytywnie wpływa na pracę nerek (zapobiega rozwojowi wielotorbielowatości nerek) oraz zmniejsza zmiany naczyń tętniczych. Ma również działanie przeciwzapalne oraz obniża poziom złego cholesterolu. Grejpfruty dostarczają także witaminy A, B, C, E, PP, wapń, fosfor, żelazo, cynk, fluor, magnez, mangan oraz potas.
Zaleca się je diabetykom, ze względu na niski indeks glikemiczny oraz dzięki obecności pektyn dodatkowo obniżają poziom cukru we krwi. Osoby otyłe też mogą sięgać po ten owoc, gdyż jest niskokaloryczny (w 100 g ok. 40 kcal).

Grejpfruty zawierają furanokumaryny, które wchodzą w interakcje z wieloma preparatami chemicznymi. Powoduje to, że wysokie stężenie leków utrzymuje się w organizmie nawet przez kilka godzin. Pamiętaj, by nie popijać lekarstw sokiem z tego owocu oraz zaleca się zachowania przerwy (ok. 4 godzin) między wzięciem leku a spożyciem posiłku z grejpfrutem.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ