ta chai - sporteuro

Co to jest Tai chai?

ta chai - sporteuroJest wiele historii powstania Tai Chi. Jedna z nich opowiada o Chang San-Fengu, który żył kilka wieków temu. Jego umiejętności pozwoliły mu na dożycie 200. urodzin. Podobno ujrzał we śnie walkę żurawia z wężem, a obserwacja ich ruchów była inspiracją powstania nowej sztuki walki, bo tym Tai Chi było na początku.

Jego głównym zadaniem była samoobrona. Dopiero po wielu latach zaczęły się kształtować inne elementy, mające wpływ na zdrowie i psychikę człowieka. 

Obecnie Tai Chi znane jest na całym świecie, a w Chinach ćwiczy je prawie każdy. Każdego ranka organizowane są tam wspólne treningi w parkach, domach i ogrodach. Nie ma znaczenia wiek ani wykształcenie – ważny jest wspólny cel. Patrząc z boku odnosi się wrażenie, że ludzie tańczą. 

Tai Chi składa się z sekwencji płynnych ruchów i obrotów, a niektóre pozycje utrzymywane są nawet przez kilka minut. Określone układy spełniają podobno rolę terapii zdrowotno-medytacyjnej. Jednak wykonywane ćwiczenia tylko pozornie są tak proste. W rzeczywistości wymagają koncentracji i silnej woli. Główne zadanie ćwiczącego stanowi chęć wniknięcia w filozofię Tai Chi, poznania, co oznaczają pozycje, do czego prowadzą, itd. Mistrzowie twierdzą, że bez poważnego traktowania Tai Chi, nie ma raczej szans na uzyskanie pełnego spełnienia. 

W ćwiczeniach niezwykle ważne są nie tylko ruchy, ale i kontrolowanie oddechu. Wdech i wydech wykonywany jest w określony sposób. Właściwy jest oddech głęboki, odczuwalny aż w okolicach pępka. Dzięki temu będzie on naturalnie coraz głębszy. Nauczyciele Tai Chi wierzą, że pobudza to i uwalnia siły witalne. Automatycznie podnosi się wówczas poziom energii ciała. Oprócz tego tlen szybciej dociera do mózgu i komórek.

Połączenie odpowiednich ruchów z właściwym oddechem daje nie tylko poczucie harmonii ciała i umysłu, ale i wewnętrzne szczęście. Co więcej, mistrzowie Tai Chi są o wiele mniej podatni na różnego rodzaju choroby fizyczne i psychiczne. Zapewnia im to harmonia z ciałem i naturą. Tai Chi wpływa na trawienie, szybsza przemianę materii, a nawet na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. ID-10088565

Ruch stanowi drogę do osiągnięcia zdrowia, ale ważne jest jego jakość. Wagę ma nie tylko poważne traktowanie ćwiczeń, ale także dokładne ich wykonywanie według instrukcji. Wytrwałość i cierpliwość to najważniejsze w nastawieniu kandydata. Niezbędny w prawidłowym procesie nauki i rozwijaniu ćwiczącego jest dobry nauczyciel. Człowiek może też sam się nauczyć, lecz jest małe prawdopodobieństwo, że osiągnie poziom mistrza Tai Chi. Nauczyciel prowadzi do „bram” poznania siebie. Pomaga też znaleźć najwłaściwszą ze ścieżek nauki, dzięki czemu nie traci się cennego czasu i energii. Dobry nauczyciel potrafi też ocenić, czy ktoś rzeczywiście ma realne szanse na osiągnięcie celu. 

Rozpoczynając praktykę należy zapamiętać pięć ważnych zasad, które pomogą mu w dotarciu do „bram” spełnienia:

1. ucz się głęboko 

2. badaj, a gdy trzeba, to pytaj nauczyciela; nie ma złych pytań 

3. dokladnie przemyśl każdą pozycję i ćwiczenia kilka razy; utrwalaj

4. rozróżniaj

5. ciężka praca pozwoli Ci osiągnąć wszystko co zamierzasz.

Renata Gołębiewska, fot. shaolin-world.net/wikipedia.pl/własność publiczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ