Co mówi o Tobie kolor Twoich oczu? Będziesz zaskoczona!

Czy wiesz, że kolor oczu może zdradzić cechy charakteru, zdolności oraz ujawnia na jakie choroby jesteśmy bardziej narażeni? Przeczytaj, co mówi o Tobie kolor tęczówki i dowiedz się więcej o sobie 😉

Źródło: www.mbc.net

Skąd się bierze kolor oczu?

Naukowcy stwierdzili, że kolor oczu zależny jest od wytwarzanego i nagromadzonego barwnika – melaniny, która w występuje w komórkach barwnikowych – melanocytach. Uważa się, że trzy podstawowe pigmenty oczu to: brązowy, żółty i szary. Z ich różnorodnych połączeń powstają oczy niebieskie, szare, zielone, „piwne” oraz brązowe.

Bystre ciemne oczy

Brązowy to najbardziej dominujący kolor oczu na świecie. Ciemne oczy są typowe dla mieszkańców Azji, obu Ameryk, ale także często występują w Europie. Ciemnoocy mają w tęczówkach duże ilości barwnika – melaniny. Naukowcy dostrzegli zależność między ilością barwnika, a szybkością odbierani bodźców ze strony otoczenia, dlatego brązowoocy zazwyczaj są bardziej bystrzy oraz dobrze wypadają w zadaniach, w których liczy się szybkość myślenia oraz refleks (np. lepiej radzą sobie w konkursach czy zawodach sportowych). Zauważa się też, że ciemnoocy lubią dominować oraz często pełnią role przywódcze.

Niebieskoocy wzbudzają zaufanie

Niebieskie oczy pojawiły się około dziesięć tysięcy lat temu w wyniku przystosowania do zmiany klimatu lub wskutek mutacji genetycznej, dlatego też niektórzy przypuszczają, że wszyscy niebieskoocy mają tego samego przodka. Ten kolor oczu mają Europejczycy, co ciekawe największy odsetek niebieskookich mieszka w Finlandii i na Litwie. Niebieska tęczówka jest też chatakterystyczna dla mieszkańców krajów bałtyckich. Najczęściej mają ją osoby o jasnych kosmykach, ale także występuje u właścicieli czarnej czupryny. Uważa się, że ten kolor wzbudza zaufanie, być może dlatego wiele z nas marzy o partnerach z dużymi, niebieskimi oczami 😉 Mózg niebieskookich pracuje jednak trochę wolniej niż u osób z ciemnookich. Dzięki temu te osoby mają większe predyspozycje do myślenia analitycznego oraz są lepsze w planowaniu zadań i przewidywaniu ich następstw. Nie podejmują też decyzji pod wpływem impulsu oraz są bardziej ostrożne, zdystansowane i powściągliwe.

Zielone spojrzenie

Zielony kolor oczu jest dość rzadko spotykany. Ma go tylko ok. 4% populacji. Jednak najczęściej występuje u mieszkańców Europy Północnej. Zazwyczaj zielone oczy widzimy w towarzystwie rudych włosów. Zielona tęczówka jednak w naturze nie istnieje. Pod lampą szczelinową widoczna jest jako oko niebieskie z kroplami zielonego koloru. Daje to wrażenie zielonej barwy. Zielonoocy są postrzegani jako szalone, ciekawe życia i świata osoby.

Czy miałaś kiedyś wrażenie, że ktoś ma fioletowe oczy?

Z fioletowych oczu znana była słynna aktorka Elizabeth Taylor. Jednak taki kolor naturalnie istnieje, a jest wynikiem mieszania się czerwonych i niebieskich odbić. Najczęściej mamy takie wrażenie, gdy widzimy osoby, które mają czarne włosy.

Kolor oczu, a skłonność do występowania niektórych chorób

Według naukowców kolor oczu ma również wpływ na występowanie wielu chorób. Osoby z niebieskimi tęczówkami częściej zapadają na cukrzycę typu 1. Związane jest to z mutacją genów, które są odpowiedzialne za „jasną” barwę oka. Niska wartość melaniny przyczynia się też do powstawania zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), dlatego osoby te szczególnie powinny regularnie badać się u okulisty. Na AMD zwłaszcza narażone są osoby po 40 roku życia. Niebieskoocy również mogą mieć większe problemy ze słuchem, gdyż według naukowców niska zawartość melaniny niedostatecznie chroni przewody słuchowe przed uszkodzeniem spowodowanym dużym natężeniem dźwięku. Osoby o zielonych oczach natomiast mają skłonności do chorób nerek i problemów z pęcherzem. U osób z ciemnymi oczami częściej występuje nerwica, depresja czy wahania nastroju. Ciemnoocy bardziej są też narażeni na kłopoty z jelitami, żołądkiem, wątrobą oraz woreczkiem żółciowym oraz cechuje ich mniejsza odporność na ból.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ