ciążę

Ciążę i raka można pogodzić. Ona jest na to najlepszym dowodem

Panuje stereotyp, że osoba chora na raka nie powinna zachodzić w ciążę i może urodzić zdrowego dziecka i należy wybrać między chemioterapią a macierzyństwem. Okazuje się, że nie musi tak być. Katarzyna Boodie, pierwsza w Polsce kolorowa „Boska Matka” w programie „Dzień Dobry TVN” przekonywała, że wszystko można pogodzić.

Kiedy kobieta w ciąży dowiaduje się, że ma raka, nie musi rezygnować z dziecka. Dla przyszłej mamy wybierana jest optymalna terapia, która skutecznie walczy z chorobą, nie szkodząc dziecku. Doktor Giermek, pionier leczenia nowotworów u kobiet w ciąży, ma na koncie już blisko 60 dzieci, które urodziły się podczas gdy ich matka chorowała na raka. Wszystkie przyszły na świat zdrowe.

Ciążę i raka da się pogodzić

Boskie matki kobiety, które mając nowotwór są w ciąży. W Dzień Dobry TVN Boodie wraz z koordynatorką projektu Boskie Matki Martą Ozimek-Kędzior opowiedziała o walce z chorobą.

– Wszystko można pogodzić. Tydzień temu dokładnie miałam ostatnią chemię, normalny schemat leczenia był taki, jak dla osób, które nie są w ciąży i można to pogodzić – przekonuje Katarzyna Boodie, pierwsza w Polsce kolorowa „Boska Matka”.

– Kobiety, które mają raka będąc w ciąży, znoszą chemię w całkiem inny sposób niż zwykli pacjenci. Nabierają siły, żeby to wszystko przejść. Początek był bardzo trudny, nie wiedziałam jak, ani z której strony zacząć, gdzie będę się leczyć i jak to leczenie będzie wyglądać. Dzięki koleżance trafiłam na organizację „Rak and roll” – wyjaśnia kobieta.

Po porodzie podda się mastektomii

– Przed pierwszą chemią miałam bardzo wielki kryzys, nie mogłam w to uwierzyć. Jest tak jak widać, wszystko można pogodzić. Można pogodzić ciążę i chorobę, tydzień temu wzięłam ostatnia chemię, schemat leczenia był taki jak dla osób, które nie są w ciąży. Boskie matki to kobiety, które mając nowotwór są w ciąży. Nabierają w sobie siły, żeby to wszystko przejść, początek był bardzo trudny. Dowiedziałam się o ciąży, a dwa tygodnie potem o tym, że jestem chora. Jestem po siódmej chemioterapii. Za tydzień kładę się do szpitala na rozwiązanie. Później w ciągu w 3 tygodni poddam się mastektomii i leczeniu – opowiada Boska Matka.

Gratulujemy siły i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Fot. Instagram katarzynasamiloby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

718 More posts in Kobieta category
Recommended for you
Trenerka fitness pokazała, jak wygląda po porodzie
Trenerka fitness pokazała, jak wygląda po porodzie! Ania Lewandowska skomentowała zdjęcie!

Kasia Bigos, trenerka fitness, w styczniu tego roku urodziła córeczkę. Cztery tygodnie po porodzie wzięła...