Jak być asertywnym?

Czy często zdarza Ci się zgodzić się na coś, nawet jeśli nie masz na to ochoty? A może jesteś innego zdania niż Twój rozmówca, ale wstydzisz się zaoponować? Poznaj sposoby, aby już więcej nie dać się „tłamsić” i bez obaw wyrażać swoje zdanie, a jednocześnie być uznawaną za osobę z klasą.

Źródło: www.projecteve.com

Co to jest asertywność?

Często mylnie termin ten jest utożsamiany tylko z odmawianiem. Tymczasem oznacza on również posiadanie własnego zdania, umiejętność mówienia o swoich emocjach, potrzebach i odczuciach. Jest to także konstruktywna krytyka, która nie rani innych osób. Osoba asertywna ma prawidłową samoocenę, zna swoje wady oraz zalety i jest empatyczna. Umie przyjmować napomnienia oraz pochwały. Czytając powyższy opis masz wrażenie, że cechy te są Tobie obce? Nic straconego, na szczęście asertywności można się nauczyć. Ważne jest, żebyś pamiętała o kilku istotnych kwestiach.

Wyrażaj swoje zdanie. Odważ się, pamiętaj, że nigdy nie da się wszystkim „dogodzić”. Pokaż, że można myśleć inaczej, może dzięki Tobie ktoś również zbierze się na odwagę i zaoponuje w ważnej dla niego sprawie?

Szanuj siebie. Nikt nie spędza z Tobą tyle czasu co Ty sama, dlatego najważniejsze jest, abyś przede wszystkim postępowała zgodnie ze swoim sumieniem, postanowieniami i wartościami, które uważasz za ważne. Wtedy też, wbrew pozorom, zyskasz szacunek u innych.

Bądź uprzejma. Nigdy nie zapominaj o tej zasadzie, nawet jeśli Twój adwersarz ulega emocjom. Jeśli chcesz o czyimś zachowaniu wyrazić niepochlebną opinię, rób to w sposób wyważony.

Bądź stanowcza. Ważne jest, abyś w sposób jasny i konkretny przedstawiała swoje zdanie. Mów pewnym, zdecydowanym głosem, tak, aby inne osoby miały pewność, że się nie wahasz i zdania nie zmienisz.

Pomagaj mądrze. Nie jest dobrze koncentrować się tylko na sobie, ale pamiętaj też, żeby altruizm nie „przytłoczył” Cię. Jeśli zapomnisz o swoich potrzebach czy odpoczynku, to w konsekwencji będziesz źle wypełniać obowiązki, nie mówiąc już o zmniejszonej chęci pomagania innym, a największą radość drugiej osobie sprawia bezinteresowna, szczera pomoc.

Mowa ciała. Zachowaj wyprostowaną postawę ciała oraz patrz w oczy osobie, z którą rozmawiasz.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ