Artystyczne śmieci promują nowy warszawski system segregacji odpadów

W stolicy rusza system segregacji odpadów do 5 pojemników, a miasto edukuje mieszkańców, zamieniając śmieci w sztukę.

Aż 80% śmieci, które są odbierane w Warszawie to odpady zmieszane. Dlatego Urząd Miasta postanowił działać. Od nowego roku władze zaczną stopniowo wprowadzać bardziej wymagający system segregacji śmieci. Już od 1 stycznia część altan zostanie wyposażonych w osobne pojemniki dla 5 rodzajów odpadów: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bio (rozumiane jako odpady kuchenne z wyłączeniem odpadów pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszczy), odpady zmieszane (odpady pozostałe po wysegregowaniu frakcji).

W pozostałych miejscach mieszkańcy będą segregować wg dotychczasowego 3-frakcyjnego systemu. Nowe pojemniki będą sukcesywnie pojawiały się w kolejnych altanach.

Kampania promocyjna

Zmianom będzie towarzyszyć pomysłowa kampania informacyjna. Jej pierwsza odsłona pokazuje odpady zmieszane trafiające do jednego kosza. Na plakatach widzimy martwą naturę ze śmieci, ale wkrótce zobaczymy też, jak sprawnie i racjonalnie je segregować.

– Każdy z nas stanął przed dylematem, jak poprawnie segregować odpady. Często nie wiemy, do którego pojemnika powinniśmy wyrzucić konkretne śmieci. Do jakiej grupy je zaliczyć. Mamy nadzieję, że nasza kampania, która będzie trwała do końca marca, pomoże warszawiankom i warszawiakom i ułatwi im rozróżnianie poszczególnych frakcji – mówi Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta. – Pierwsza odsłona kampanii ma wprowadzić mieszkańców w estetykę kreacji i przebić się z nowym formatem przez natłok informacji, jakimi jesteśmy bombardowani. Zdecydowaliśmy się na kampanię, która będzie się wyróżniała w całym pejzażu komunikatów i informacji, którymi jesteśmy otaczani – dodaje dyrektor.

Poza widocznymi na zdjęciach kompozycjami, na plakacie znajduje się adres strony www.czysta.um.warszawa.pl, gdzie warszawianki i warszawiacy znajdą informacje dotyczące zagadnień z obszaru czystości stolicy i zagospodarowania odpadów komunalnych. Kolejnymi elementami widocznym na plakacie jest numer Miejskiego Systemu Kontaktu Warszawa 19115, pod którym można zgłaszać różne niepokojące mieszkańców zagadnienia, jak i pozyskiwać informacje.

Za koncepcje i kreacje odpowiada Aleksandra Jasionowska z Biura Marketingu Miasta m.st. Warszawy.

źródło: noizz.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ