Młodzież bardziej rozsądna?

W bieżącym roku, w ramach międzynarodowego projektu ESPAD, zrealizowano anonimowe badanie wśród młodzieży trzecich klas gimnazjów i uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych w naszym kraju. Jego celem było monitorowanie natężenia problemu używania substancji psychoaktywnych oraz ocena czynników wpływających na ich rozpowszechnienie. Przeczytaj, jakie są tendencje związane z tymi zagadnieniami u młodego pokolenia.

Źródło: www.rusinfo.no

Alkohol

Jest najpopularniejszą substancją psychoaktywną wśród młodzieży. Piwo cieszy się największym powodzeniem, potem jest wódka, a na końcu wino. „Procenty” chociaż raz piło 84% badanych gimnazjalistów i aż 96% licealistów. Na szczęście od roku 2007 obserwuje się, że picie alkoholu wśród gimnazjalistów powoli przestaje być modne. Według specjalistów proces ten wiąże się z bardziej aktywną polityką prorodzinną oraz większą troską społeczeństwa o wychowanie młodzieży. Również różnice w rozpowszechnieniu trunków między dwoma płciami niwelują się, dlatego że chłopcy piją coraz mniej. Jednak dużym problemem jest przekraczanie progu nietrzeźwości. W ciągu 30 dni przed badaniem 13% uczniów z młodszej grupy wiekowej oraz 20% ze starszej kohorty chociaż raz upiło się tak bardzo, że doświadczyło zaburzeń równowagi, mowy i pamięci. Młodzież przyznaje, że trudniej jest im kupić spirytualia oraz zwiększa się świadomość negatywnych skutków spożywania przez nich napojów alkoholowych.  

Narkotyki

Rozpowszechnienie nielegalnych substancji jest niższe niż alkoholu. Większość badanych nigdy nie sięgnęła po narkotyki. Osoby, które miały doświadczenia z tymi substancjami, najczęściej wybierały przetwory z konopi, szczególnie marihuanę lub haszysz. Chociaż raz w ciągu życia używało ich 24.3% młodszych uczniów oraz 37.3% starszych uczniów. Na drugim miejscu uplasowała się amfetamina. Nastąpił spadek dostępności przetworów konopi wedle opinii gimnazjalistów, natomiast licealiści twierdzą, że w obecnym czasie nieznacznie łatwiej jest kupić narkotyki niż w roku 2011.

Dopalacze

Jeszcze mniejszy jest odsetek uczniów używających dopalaczy. Nie odnotowano wzrostu używania ich w stosunku do 2011 roku. Według ekspertów fala zatruć dopalaczami w pierwszej połowie roku związana była z ich delegalizacją oraz miała charakter incydentalny.

Istotna profilaktyka

Wyniki badania ESPAD sugerują sukcesy w ograniczeniu dostępności alkoholu wśród nieletnich. Zahamowanie niepokojących tendencji w postrzeganiu ryzyka związanego z piciem alkoholu oraz używaniem marihuany można w pewnej części przypisać efektom działań profilaktycznym, które stale należy kontynuować. Specjaliści zwracają uwagę, że młodzież powinna odpoczywać w kreatywny sposób, wtedy też nie będzie miała już ochoty przejmowania ryzykownych zachowań. Warto też uczyć ich asertywności. Trzeba również dotrzeć do osób, które są zbuntowane i chcą zwrócić uwagę na swoje istnienie poprzez branie narkotyków czy spożywanie alkoholu. Doskonałym kanałem komunikacji jest Internet. Szczególnie tam należy przestrzegać przed zgubnymi skutkami korzystania z substancji psychoaktywnych. Język oraz forma przekazu muszą być dostosowane do mentalności młodych Polaków.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ